„Promocija zdravih životnih stilova među mladima donosi dalekosežne pozitivne efekte, ne samo na njihovo fizičko i mentalno zdravlje, već i na širu zajednicu. Mladi su stub društva, nosioci promjena i kreatori budućnosti. Stoga je od suštinskog značaja ulagati u njihovo zdravlje i promovirati zdrave životne stilove“, kazao je lider programske oblasti Zdravlje i zdravi životni stilovi Instituta za populaciju i razvoj Feđa Mehmedović u okviru projekta „Zdravlje u Centru – Unapređenje zdravih stilova života mladih općine Centar Sarajevo“ na panel diskusiji koja je okupila predstavnike srednjih škola, roditelje, Općine Centar Sarajevo i Centra za sport i rekreaciju.
Uz prisustvo načelnika Općine Centar Sarajevo, Srđana Mandića, i direktora JU “Centar za sport i rekreaciju”, Mirze Muzurovića, razgovaralo se o temama vezanim za očuvanje mentalnog zdravlja mladih, promociju zdravih stilova života u školama, te prijedlozima za unapređenje nastavnih programa u skladu s potrebama učenika.
Direktor Centra za sport i rekreaciju Mirza Muzurović kaže da su u tom Centru prepoznali važnost projekta, a imaju i stručni kadar. Važno je kaže što su, kroz taj projekt, pronašli modus kako prezentirati mladima da zdravije žive i da im zdravlje bude u centru interesovanja. Sudionici su bili zadovoljni, a Muzurović vjeruje će vrijeme pokazati prave efekte svega što je urađeno u okviru tog projekta.
Načelnik Općine Centar Sarajevo Srđan Mandić ističe značaj projekta i kaže da je to jedna od aktivnosti u nizu što ih poduzimaju u toj općini u radu sa mladima. Dodatni značaj aktivnosti je sudjelovanje Instituta za populaciju i razvoj.
Mandić kaže da je Općina Centar posljednjih nekoliko godina puno ulagala, ljudskih potencijala i novca, u namjeri da doprinesu radu sa mladima.
-Pokušavamo, pogotovo u vrijeme kad su mladi izloženi različitim negativnim utjecajima, djecu vratiti na sportske terene. Neka tamo troše energiju, a kad dođu kući neka se odmaraju a ne da stalno budu na društvenim mrežama i rade nepopularne stvari. Što više sporta jer to je jednako zdravlje, a zdravlje je zdrava mladost – kazao je Mandić.
Tokom projekta, nastavnici i nastavnice iz 14 srednjih škola, zajedno s 300 učenika, prošli su obuke o fizičkoj aktivnosti, pravilnoj ishrani, prevenciji nasilja, mentalnom zdravlju, psihoaktivnim supstancama i reproduktivnom zdravlju.
Projekat realizuje Institut za populaciju i razvoj u saradnji sa JU „Centar za sport i rekreaciju“, u sklopu Regionalnog programa lokalne demokratije na zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), kojeg finansira Evropska unija u Bosni i Hercegovini, a implementira UNDP BiH.