Zajednička ulaganja u promociju i zaštitu zdravlja mladih

Briga o zdravlju i sigurnosti mladih predstavlja temelj za izgradnju zdravog i prosperitetnog društva, kao i osiguranje njihove buduće dobrobiti. Mladi se nalaze u osjetljivom životnom razdoblju, kada se formiraju njihove navike, vrijednosti i sposobnosti za donošenje važnih odluka. Stoga, ulaganje u njihovo fizičko i mentalno zdravlje, edukacija o sigurnosnim rizicima te pružanje podrške u razvoju socijalnih vještina ne samo da doprinosi njihovom individualnom uspjehu, već značajno smanjuje dugoročne društvene i ekonomske izazove. Prepoznajući ovaj imperativ, stručnjaci JU Ustanova za socijalno zbrinjavanje, odgoj i obrazovanje Sarajevo inicirali su saradnju s Institutom za populaciju i razvoj. Kao rezultat ovog partnerstva, dogovorena su zajednička ulaganja u promociju i zaštitu zdravlja mladih, korisnika ove ustanove. Prva konkretna aktivnost bila je trening koji je osoblje Instituta organiziralo za uposlenike ustanove, osiguravajući im potrebne alate i znanja za unapređenje rada s mladima.

Dana 26. i 27. decembra 2024. godine, u Sarajevu je održan trening za profesionalce zaposlene u JU Ustanova za socijalno zbrinjavanje, odgoj i obrazovanje Sarajevo. Trening je organiziran na inicijativu osoblja ove ustanove, koje je prepoznalo važnost jačanja svojih kapaciteta kako bi korisnicima, prvenstveno mladima, osigurali visokokvalitetne usluge u oblasti edukacije te promocije i zaštite zdravlja.

Aldijana Suljagić, pedagog Ustanove za socijalno zbrinjavanje, odgoj i obrazovanje Sarajevo kaže da uposlenici ove ustanove rade i opservaciju i dijagnostiku djece koja su njihovi štićenici. „Pomažemo sudijama i tužiocima da odrede dalji tretman za maloljetnike koji su u nekom krivičnom postupku. Osnovna djelatnost Huma su socijalno zanemarena djeca i djeca u postupku. Rradionica kao ovakva nam može pomoći u edukaciji i saznanjima o novim, savremenijim metodama podrške djeci koja su u riziku. To su djeca koju svakodnevno susrećemo i nalaze se u našem okruženju, to su naše komšije. Radionica će nam pomoći i u oblasti profesionalnog sagorijevanja. Moje kolege i ja se izlažemo različitim oblicima ponašanja, većina djece ima i druge dijagnoze. Mi u ustanovi obavimo jedan tretmanski dio ali tu su i roditelji i nastavnici, tu je šira društvena zajednica koja treba  da sudjeluje u odgoju i obrazovanju u svojim matičnim školama. Naša djeca su diskriminisana. Čim dođu u Hum oni su upali u ralje stigme i predrasuda“, kazala je Suljagić.

Prema riječima lidera programske oblasti Zdravlje i zdravi životni stilovi Instituta za populaciju i razvoj Feđe Mehmedovića, poseban fokus treninga bio je na temama koje su od suštinske važnosti za mlade: promoviranje zdravih životnih stilova, prevencija rizičnih oblika ponašanja i nasilja, te promocija i očuvanje mentalnog zdravlja.

„Učesnici su pokazali iznimnu motivaciju za usvajanje novih metoda rada, što je bilo evidentno tokom brojnih diskusija i interaktivnih aktivnosti. Atmosfera tokom treninga bila je izrazito dinamična, a razmjena iskustava i znanja dodatno je obogatila ovaj edukativni proces.

Raduje nas strateška vizija uprave ove ustanove, koja se jasno zalaže za ulaganje u održiva i sistemska rješenja. U dogovoru sa osobljem, definiran je set aktivnosti koji ima za cilj povećanje vidljivosti ustanove i poticanje većih institucionalnih ulaganja u postojeće usluge, kao i uvođenje novih usluga relevantnih za mlade, a koje trenutno nisu dio redovnih aktivnosti“, kazao je Mehmedović.

Tokom treninga prepoznata je i potreba za unapređenjem metodoloških vještina za rad sa mladima, ali i za jačanje kapaciteta u oblasti monitoringa i evaluacije, kao i razvoja programa i projekata. Upravo ove orijentacije dodatno potvrđuju predanost osoblja ustanove u osiguravanju kvalitetnih usluga za svoje korisnike.

Na kraju treninga, zajedno s osobljem, kreiran je akcioni plan koji obuhvata niz aktivnosti usmjerenih na rad sa mladima. Planirane aktivnosti uključuju edukativne radionice, kreativne kampanje i druge komplementarne programe koji će doprinijeti izgradnji psihosocijalnih kompetencija mladih.

Ovaj trening predstavlja još jedan korak prema osnaživanju profesionalaca u oblasti socijalnog zbrinjavanja, odgoja i obrazovanja, te potvrđuje opredijeljenost ustanove da kontinuirano unapređuje svoj rad i doprinosi dobrobiti zajednice.