Unapređenje rada odbora za zdravstvo na lokalnom nivou: Predstavljen nacrt poslovnika i rezultati analize stanja

Sastanak posvećen unapređenju rada odbora za zdravstvo u jedinicama lokalne samouprave održan je jučer u Banjoj Luci, a učesnici su imali priliku da se upoznaju s rezultatima analize stanja na lokalnom nivou, kao i s prijedlogom nacrta Poslovnika koji ima za cilj unapređenje rada odbora i kvalitetnije planiranje u oblasti zdravstva.

Konsultantica Milanka Šopin predstavila je rezultate analize stanja u partnerskim jedinicama lokalne samouprave, s posebnim fokusom na obavezu donošenja Poslovnika o radu odbora za zdravstvo.

„Cilj sastanka bio je da se prezentuju rezultati analize rađene na osnovu anketnih upitnika, koji su dostavljeni jedinicama lokalne samouprave, a odnose se prije svega na postupak osnivanja odbora za zdravstvo. Takođe, putem Saveza opština i gradova Republike Srpske, anketni upitnik je dostavljen i ostalim jedinicama lokalne samouprave radi pribavljanja dodatnih informacija.


U analizu su bile uključene i organizacije civilnog društva – ukupno njih 27 koje djeluju u oblasti zdravstvene zaštite na području 11 partnerskih opština. Analiza je pokazala da sve jedinice lokalne samouprave iz partnerskog uzorka imaju formiran odbor za zdravstvo, ali da postoji prostor za unapređenje njihovog rada.
Konstatovani su i određeni nedostaci: u nekim opštinama odbori imaju pet umjesto zakonom propisanih devet članova; nijedan odbor još uvijek nije usvojio poslovnik o radu; organizacije civilnog društva raspolažu ograničenim informacijama o radu odbora; a samo je jedna organizacija uključena u sam rad odbora.


Cilj nam je, između ostalog, da kroz ovu analizu podstaknemo jedinice lokalne samouprave da, u skladu s postojećim pravnim okvirom, aktivno rade na jačanju uloge ovih tijela, koja smatramo ključnim za unapređenje zdravstvene zaštite na lokalnom nivou. Kao jedan od alata koji nudimo je i Model poslovnika o radu odbora za zdravstvo, budući da Zakon predviđa obavezu njegovog donošenja“, istakla je Šopin.

Dr Milan Latinović naglasio je da zakonski okvir za rad odbora već postoji u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, ali da su istraživanja pokazala kompleksnu sliku na terenu:

„Nakon ove radionice i dobijenih komentara, imaćemo priliku da zajednički radimo na unapređenju stanja u oblasti organizovanja i funkcionisanja odbora za zdravstvo u jedinicama lokalne samouprave. Jedan od narednih koraka je izrada programa rada za ove odbore, kojim ćemo jasnije definisati njihovu organizaciju i način djelovanja.
Zakon predviđa da pet članova odbora mogu biti iz društvene zajednice, što predstavlja priliku da se o zdravlju građana ne brinu samo zdravstveni profesionalci, već i cijelo društvo“, rekao je Latinović.

Direktorica Instituta za populaciju i razvoj, Emina Osmanagić, istakla je važnost donošenja poslovnika koji jasno definiše ulogu i način rada odbora:

„Model koji je danas predstavljen razvijen je kako bi ponudio zajednički okvir usklađen sa zakonodavstvom i praksama lokalne samouprave, ali i dovoljno fleksibilan da se prilagodi specifičnim potrebama svake zajednice.

Posebno ističemo ulogu lokalnih koordinatora i važnost alata poput Zdravstvenih profila, koji omogućavaju sistematsko praćenje zdravstvenih potreba stanovništva.
Zajednički cilj svih aktera je jačanje uloge lokalnih zajednica u planiranju i donošenju politika u sektoru zdravstva“, naglasila je Osmanagić.

Sastanak je organizovan u okviru implementacije programa “Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini”, koji podržava Vlada Švicarske, a implementiraju Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Federalno ministarstvo zdravstva, u partnerstvu sa Institutom za populaciju i razvoj. Događaj je održan u saradnji sa Savezom opština i gradova Republike Srpske.