
U Sarajevu je održan dvodnevni trening iz oblasti javnog zagovaranja, namijenjen predstavnicima organizacija civilnog društva. Kroz intenzivnu edukaciju, učesnici su imali priliku da nauče kako djelovati, komunicirati i uticati na pozitivne promjene u svojim zajednicama.
Tokom treninga govorilo se o društveno-političkom kontekstu i procesu donošenja političkih odluka, razvijale su se strategije zagovaranja i primjenjivali konkretni alati ključni za efikasno javno djelovanje. Kroz praktične vježbe, učesnici su izrađivali stvarne zagovaračke planove koje će moći primijeniti u svom budućem radu.
Analitičar za pitanja Evropske unije i dugogodišnji konsultant u oblasti javnih konsultacija i zagovaranja, Goran Žeravčić, podijelio je svoja razmišljanja o važnosti ove edukacije:
„Vrlo je teško unaprijed reći koliko će ovakav trening pomoći udruženjima – to prije svega zavisi od njihove spremnosti da se upuste u proces javnog zagovaranja, bilo samostalno ili u saradnji s drugim organizacijama. Mnogi učesnici do sada nisu imali iskustva u ovoj oblasti, ali uvjeren sam da su ovim treningom dobili dobar uvid u osnove zagovaranja – šta ono podrazumijeva, kako planirati kampanju i koje alate koristiti. Sada je na njima da stečeno znanje nastave razvijati kroz praksu.“
Kao najvažniji segment treninga, Žeravčić je istakao razumijevanje društveno-političkog konteksta i procesa donošenja odluka u Bosni i Hercegovini:
„Postoji mnogo priručnika koji govore o javnom zagovaranju i nude korisne alate, ali rijetko koji uzima u obzir ograničenja s kojima se suočavaju manje lokalne organizacije. Njihov uspjeh često zavisi upravo od razumijevanja složenog sistema donošenja političkih odluka u našoj zemlji.“
Aktivnost je realizovana u okviru projekta “Doprinos organizacija civilnog društva strateškom planiranju zdravstvene zaštite u BiH u skladu s EU standardima”, koji je implementirao Institut za populaciju i razvoj, uz finansijsku podršku Evropske unije.












