Korak 9: Suprotstavite se mizoginiji i seksizmu
Mizoginija i seksizam često se manifestuju kroz uvrede, šale, komentare ili ponašanje koje podržava stereotipe i diskriminaciju prema ženama. Takvi stavovi doprinose normalizaciji rodno zasnovanog nasilja i stvaraju okruženje u kojem je ženama uskraćeno pravo na jednakost i sigurnost. Važno je prepoznati i suprotstaviti se mizoginiji i seksizmu na svakom nivou – od svakodnevnih razgovora do institucionalnih praksi. Kada jasno zauzmemo stav protiv ovakvog ponašanja, šaljemo poruku da diskriminacija i nasilje neće biti tolerirani.
Zašto je važno suprotstaviti se?
- Za žrtve: Omogućava ženama da se osjećaju sigurno i poštovano, dok istovremeno sprječava degradaciju njihovog položaja u društvu.
- Za društvo: Suzbijanje mizoginije i seksizma doprinosi stvaranju kulture ravnopravnosti, čime se smanjuje rizik od nasilja.
- Za budućnost: Edukacija i djelovanje protiv seksizma osigurava da mlađe generacije usvoje vrijednosti jednakosti i međusobnog poštovanja.
Šta možete učiniti prema vašoj ulozi?
- Roditelj: Učite djecu o ravnopravnosti i poštovanju prema ženama i djevojčicama. Suzbijajte rodne stereotipe kroz igre, knjige i svakodnevne razgovore. Pokažite primjerom da je jednakost vrijednost koju treba živjeti.
- Prijatelj: Kada čujete seksistički komentar u društvu, suprotstavite mu se na miran i argumentovan način. Ohrabrite prijatelje da prepoznaju i ispravljaju svoje predrasude.
- Novinarka: Promovišite pozitivne priče o ženama i izbjegavajte senzacionalistički i diskriminatoran pristup u izvještavanju. Zalažite se za rodno osjetljiv jezik i isticanje važnosti rodne ravnopravnosti u medijima.
- Nastavnik: Učite učenike o štetnosti rodnih stereotipa kroz nastavne sadržaje. Organizujte radionice o rodnoj ravnopravnosti i podstičite učenike da razmišljaju kritički o društvenim normama.
- Vjerski lider: Promovišite poruke o poštovanju i ravnopravnosti unutar zajednice. Oštro osudite seksizam i mizoginiju, ističući da nijedna vjera ne opravdava diskriminaciju ili nasilje.
- Pedagog: Aktivno radite na osmišljavanju edukativnih programa koji podstiču međusobno uvažavanje i ravnopravnost među učenicima. Osigurajte da se škola zalaže za nultu toleranciju prema mizoginiji i seksizmu.
- Komšija: Ako čujete seksističke šale ili uvrede u svakodnevnim situacijama, blago ali odlučno ukažite na njihovu štetnost. Podržavajte komšinice koje se suočavaju s diskriminacijom ili nasiljem.
Kako se suprotstaviti mizoginiji i seksizmu u svakodnevnom životu?
- Ne smijete ostati nijemi – svaki put kada ignorišemo mizoginiju, dajemo joj prostor da raste.
- Obrazujte se o rodnoj ravnopravnosti i dijelite svoja saznanja s drugima.
- Prijavite diskriminatorno ponašanje ili sadržaje na društvenim mrežama, poslu ili u javnim ustanovama.
- Ohrabrite žene da se bore za svoja prava i podržite ih u toj borbi.
Svako od nas ima odgovornost da svojim ponašanjem i djelovanjem doprinese stvaranju društva u kojem za mizoginiju i seksizam neće biti mjesta. Budimo za primjer drugima i saveznici u borbi za jednakost i poštovanje.
Kampanja “16 Ja” ima za cilj da istakne konkretne korake koje svako od nas može poduzeti kako bi spriječio nasilje i promovirao nenasilje.
Tokom 16 dana aktivizma, javnost ćemo upoznati sa 16 jednostavnih, ali moćnih akcija koje pojedinci mogu poduzeti da zaštite sebe i druge, te doprinesu stvaranju sigurnog i pravednog okruženja za sve.
Institut za populaciju i razvoj Kampanju sprovodi u okviru projekta Future4Youth, finansiranog od strane BAWAG-a, ADH i MES fondacije koji realizuje CARE International Balkans.
#16DanaAktivizma#BMK#16Days#NoFear
YMI – Young Men Initiative