Razgovarajmo o zdravlju u CENTRU

Svijet u kojem živimo prolazi kroz neprestane promjene koje značajno utiču na zdravlje i blagostanje djece i mladih. Globalizacija, društvena tranzicija, pojava novih trendova u ponašanju i sveprisutna virtualizacija komunikacije mijenjaju okruženje u kojem mladi rastu. Da bi se razvijali u dobrom zdravlju, adolescentima je potrebna podrška u obliku obrazovanja o zdravlju i životnim vještinama, prilike za usvajanje tih vještina, pristup infrastrukturi za sport i rekreaciju te zdravstvene usluge koje su dostupne, pravične, prilagođene i efikasne, kao i sigurno i podržavajuće društveno okruženje. Iako su adolescenti generalno zdrava populacija, njihove navike i ponašanja mogu imati značajan uticaj na njihovo trenutno i buduće zdravlje. Nedostatak fizičke aktivnosti, nezdrave prehrambene navike, izloženost nasilju i negativnim vršnjačkim pritiscima mogu negativno uticati na njihovo mentalno i fizičko zdravlje. U izvještaju SZO iz 2023. godine identificirani su najčešći problemi koji utiču na zdravlje adolescenata, uključujući nasilje, upotrebu alkohola i psihoaktivnih supstanci, upotrebu duhanskih proizvoda, mentalne bolesti te zarazne bolesti poput HIV-a i drugih spolno prenosivih infekcija.

Škole i roditelji imaju ključnu ulogu u oblikovanju zdravlja i životnih stilova adolescenata kroz sinergijski pristup koji integrira obrazovanje, podršku i zajedničke vrijednosti. Škole mogu osigurati strukturiran obrazovni okvir koji obuhvata sve aspekte zdravlja, uključujući fizičku aktivnost, pravilnu ishranu, mentalno i emocionalno blagostanje, reproduktivno zdravlje te prevenciju rizičnih ponašanja. Roditelji mogu dodatno osnažiti ove napore izgradnjom podržavajućeg i inkluzivnog okruženja kod kuće, gdje se adolescenti osjećaju sigurnima da izraze svoja iskustva i zabrinutosti. Kada su roditelji aktivno uključeni u obrazovne aktivnosti svojih adolescenata, kao što su roditeljski sastanci ili zajedničke aktivnosti usmjerene na unapređenje zdravlja, jača se veza između školske edukacije i stvarnog života.

Kako bi doprinio unapređenju kapaciteta škola i roditelja da zajednički rade na promociji zdravlja i zdravih životnih stilova adolescenata, Institut za populaciju i razvoj će organizirati niz aktivnosti sa nastavnim i nenastavnim osobljem, učenicima i roditeljima iz Općine Centar. Posebna pažnja bit će posvećena podršci roditeljima, kroz pružanje besplatnih i kvalitetnih usluga psihosocijalnog savjetovanja putem online platforme Roditeljski savjetnik, kao i kroz seriju podcast epizoda koje će se baviti temama od ključnog značaja za zdravlje mladih. Aktivnim učešćem eminentnih stručnjaka u diskusijama o zdravlju, faktorima rizika i efektivnim metodama očuvanja zdravlja, Institut će doprinijeti osnaživanju roditelja i jačanju njihove uloge u sinergijskom pristupu obrazovnih institucija i porodica u promociji zdravih životnih stilova adolescenata.

Institut za populaciju i razvoj s ponosom najavljuje seriju od šest podcast epizoda koje će ugostiti vrhunske stručnjake iz oblasti mentalnog zdravlja, prevencije nasilja, zdrave ishrane i fizičkih aktivnosti, reproduktivnog zdravlja te prevencije upotrebe psihoaktivnih supstanci. Svaka epizoda nosi interaktivni karakter, omogućujući gledateljima jedinstveno iskustvo direktne komunikacije sa stručnjacima. Kroz platformu Roditeljski savjetnik, roditeljima će biti dostupna besplatna psihosocijalna i savjetodavna podrška stručnjaka. Danas objavljujemo uvodni podcast, u kojem ćemo pružiti osnovne informacije o aktivnostima koje planiramo provoditi u narednom periodu.

Objava podcast epizoda kao i usluge besplatnog savjetovanja i edukacije dostupne su u okviru projekta „ZDRAVLJE U CENTRU – Unapređenje zdravih stilova života mladih općine Centar Sarajevo“. Projekt realiziramo u saradnji sa JU „Centar za sport i rekreaciju, a u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji finansira @eubih, a implementira @UNDPBiH. Projektom se nastoji doprinijeti stvaranju sigurnog i poticajnog okruženja za unapređenje zdravih stilova života mladih koji pohađaju srednje škole na području općine Centar Sarajevo. Projekat je usmjeren na mlade kao glavne korisnike, ali i na roditelje i nastavnike koji igraju važnu ulogu kao uzori i podrška tokom odrastanja mladih.

Podcast možete pogledati na narednom linku:

Razgovarajmo o zdravlju u Centru (youtube.com)