Podrška unapređenju strateškog okvira u oblasti zdravstva na lokalnom nivou u Bosni i Hercegovini

Institut za populaciju i razvoj, sa sjedištem u Sarajevu, za potrebe projekta „Doprinos organizacija civilnog društva strateškom planiranju zdravstvene zaštite u Bosni i Hercegovini u skladu sa EU standardima“, traži konsultanta za provođenje analize lokalnih strateških dokumenata u oblasti zdravstva u 11 opština na području Bosne i Hercegovine.

I

Uvodne informacije:

Opšti cilj Projekta je jačanje doprinosa OCD mreže u osiguravanju kvalitetnije zdravstvene zaštite i hitne medicinske pomoći na lokalnom nivou u Bosni i Hercegovini, na osnovu saradnje, razmjene stručnosti i dijaloga sa institucijama vlasti.
Specifični cilj 1: jačanje kapaciteta OCD za partnerski dijalog sa organima vlasti, izradu i implementaciju strateških dokumenata u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Bosni i Hercegovini.
Specifični cilj 2: institucionalizirati učešće lokalnih OCD u kreiranju i usvajanju javnih politika na opštinskom nivou u Bosni i Hercegovini.
Specifični cilj 3: doprinijeti informisanju javnosti o javnom zdravlju i razmjeni informacija radi poboljšanja pristupa pacijenata zdravstvenim uslugama.

Vremenski period trajanja Projekta: 01.02.2024. – 01.02.2027.

Očekivani rezultati:

1. OCD zagovaraju bolju zdravstvenu politiku i bolju osnovnu i naprednu hitnu medicinsku pomoć za građane,
2. osigurana provedba opštinskih strateških dokumenata u području primarne zdravstvene zaštite po principu no one left behind.
3. OCD učestvuju u dijalogu s donosiocima odluka radi unapređenja strateških dokumenata i pristupa zdravstvenim uslugama.

II

Vlada Republike Srpske izradila je Republičku strategiju razvoja lokalne samouprave za period od 2022. do 2028. godine i jedan od prioriteta novog strateškog dokumenta je unapređenje sistema podrške nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave, pa tako i zdravstvu. Strategija primarne zdravstvene zaštite Republike Srpske prepoznala je potrebu jačanja sudjelovanja lokalne zajednice u pružanju primarne zdravstvene zaštite i uspostave učinkovitog sistema pružanja usluga. Vlada FBiH pripremila je Strategiju razvoja FBiH 2021.-2027., koju je usvojio Parlament FBiH. Prioritet 2.2. ove Strategije odnosi se na zdravstvenu zaštitu „Poboljšanje ishoda zdravstvenog sustava“. Lokalna uprava slijedi Zakon o načelima lokalne samouprave i Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi. Stoga će jedinice lokalne samouprave izraditi skup preporuka za unapređenje zdravstvene zaštite u skladu s entitetskim zakonima o lokalnoj samoupravi (Zakon o načelima lokalne samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine, Zakon o lokalnoj samoupravi Federacije BiH Republika Srpska), Evropska povelja o lokalnoj samoupravi i strategije razvoja entiteta Federacije i Republike Srpske. Analizom postojećih strateških dokumenata na općinskoj razini uočava se vrlo slaba pokrivenost strateških ciljeva koji tretiraju zdravstvenu problematiku i ne odgovaraju na potrebe stanovništva niti prepoznaju prioritete važne za zdravlje građana. U cilju sistemskog rješavanja gore navedenih problema, općine moraju izraditi svoje interne strateške dokumente u skladu s entitetskim dokumentima i uključiti zdravstvo u svoje politike.

Opis posla

Angažovani konsultant će provesti analizu strateških dokumenata u segmentu zdravlja u 11 bh. opština (opštinska strategija, strategija zdravstvene zaštite, protokoli u kriznim situacijama, itd.). Preporuke analiza biće usklađene sa health in all policies i no one left behind principima, standardima i regulativom Evropske unije, SDGs (ciljevima održivog razvoja), trenutnim potrebama građana, najboljim praksama i novim izazovima u oblasti hitne medicinske pomoći.

Očekivani rezultati

• Analizirani lokalni strateški dokumenti s fokusom na zdravlje u 11 projektnih bh. opština, sa uvrštenim preporukama za njihovo unapređenje,
• Dostavljeni izvještaji o progresu u procesu analize strateških dokumenata,
• Dostavljen finalni izvještaj najkasnije 15 dana od završetka angažmana.

Vremenski okvir izvršenja zadatka: 01.08.2024. – 28.02.2025.

Ekspertiza

• Minimalno pet godina iskustva u socijalnom radu ili pravnoj struci i multisektorskim aktivnostima u lokalnoj zajednici,
• Poznavanje propisa o principima lokalne samouprave, o strateškom planiranju i izvještavanju, o porodičnoj zaštiti, socijalnoj zaštiti i zdravstvu, kao i propisa o rodnoj ravnopravnosti, te zaštiti prava manjina,
• Poznavanje međunarodnih i evropskih propisa o zaštiti ljudskih prava, posebno iz ugla zaštite prava osoba s invaliditetom i iz ugla zabrane diskriminacije,
• Minimalno pet godine iskustva u radu s organizacijama civilnog društva, posvećenim zaštiti ljudskih prava, uključujući ranjive skupine stanovništva,
• Poželjno iskustvo u procesima izrade strateških dokumenata, izmjene zakonskih i podzakonskih akata od značaja za porodičnu zaštitu, socijalnu zaštitu i zdravstvo,
• Izražene analitičke sposobnosti, vještine pisanja prijedloga i inicijativa,
• Odlične vještine javnog govora i prezentiranja, kao i vještine predavača u edukativnom radu s odraslima.

Podrška

Angažovani konsultant će tokom realizacije radnih zadataka imati podršku od strane projektnog koordinatora Instituta za populaciju i razvoj. Projektno osoblje će biti u redovnoj komunikaciji sa konsultantom i pravovremeno dostaviti strukturirani odgovor ili preporuku, ukoliko to bude relevantno za postizanje rezultata projektnog zadatka.

Prijava

Zainteresovani kandidati obavezni su priložiti sljedeće dokumente:
• Pismo namjere
• Biografiju
Navedene dokumente potrebno je dostaviti na e-mail adresu ipdhealthnet@ipdbh.org

Rok za prijavu je 31.07.2024.

Svi zahtjevi za dodatnim informacijama ili pojašnjenjima trebaju biti dostavljeni na e-mail ipdhealthnet@ipdbh.org.

Informisanje kandidata

Institut za populaciju i razvoj nije dužan obavijestiti kandidate koji nisu izabrani za izvršenje projektnog zadatka o rezultatu javnog poziva. Ponuđač koji osvoji najveći broj bodova i čija ponuda bude prihvaćena, biće obaviješten najkasnije 5 radnih dana nakon finalnog izbora.