
Na svečanoj ceremoniji održanoj u petak, 27. lipnja 2025. godine u hotelu Bigeste u Ljubuškom, direktorica Instituta za populaciju i razvoj, Emina Osmanagić, potpisala je ugovor za provedbu novog projekta u okviru Programa potpore Hrvatima u Bosni i Hercegovini 2025., koji finansira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske.
Radi se o projektu „Unapređenje lokalnog odgovora u kriznim situacijama kroz jačanje sustava socijalne i psihološke potpore djeci, mladima i obiteljima u Županiji Središnja Bosna“, koji će se u narednih 13 mjeseci provoditi u općinama Vitez i Busovača.
U vremenu kada se lokalne zajednice suočavaju s brojnim izazovima – od nasilja, samopovređivanja, do prirodnih katastrofa – projekt donosi konkretne alate za pravovremenu reakciju i podršku djeci i mladima u kriznim situacijama. U fokusu su edukacije i jačanje kapaciteta nastavnika, psihologa, socijalnih radnika i drugih profesionalaca koji su prvi na liniji pomoći.
„Ovim projektom želimo stvoriti mrežu stručnjaka i institucija koje će znati kako reagirati kada se dogodi kriza – bilo da je riječ o nasilju, gubitku, smrti u zajednici ili izraženim psihološkim teškoćama i izazovima s kojima se suočavaju djeca, mladi i njihove obitelji“, kazala je direktorica Instituta za populaciju i razvoj Emina Osmanagić.
“Iznimno mi je drago što je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske prepoznalo kvalitet rada Instituta za populaciju i razvoj na prethodnom projektu „Unapređenje sustava socijalne potpore djeci i mladima u riziku na području Županije Središnja Bosna“, realiziranom u partnerstvu s Društvom za psihološku pomoć iz Hrvatske. Novo partnerstvo tako predstavlja prirodan nastavak već postavljenih temelja za jačanje sustavne i održive podrške”, kazala je Osmanagić.
Projekt se provodi u partnerstvu s Udruženjem Integra iz BiH, a edukacije u području kriznih intervencija vodit će licencirani stručnjaci Društva za psihološku pomoć iz Zagreba. Uz edukacije, planirana je izrada kriznih protokola za škole, supervizijska podrška te kampanja za podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja. Fokus će biti na formiranju održivih lokalnih timova koji mogu brzo i stručno reagirati u kriznim situacijama.
Projekt obuhvaća više od 800 izravnih korisnika – djece, mladih, njihovih roditelja i stručnjaka iz obrazovnog, socijalnog i zdravstvenog sektora.
U vremenu sve izraženijih izazova za mentalno zdravlje mladih, ova inicijativa donosi ono što je najpotrebnije – sustavan, usklađen i empatičan odgovor zajednice.