Jačanje podrške djeci i mladima u riziku: Uspješno održana edukacija uz podršku Ministarstva obrazovanja SBK

U Etno selu Čardaci održana je dvodnevna napredna edukacija za nastavno osoblje osnovnih i srednjih škola te stručnjake iz centara za socijalni rad i centara za mentalno zdravlje sa područja Srednjobosanskog kantona. Edukacija, koja je trajala od 23. do 24. aprila, dio je šireg napora usmjerenog na izgradnju snažnijeg i održivijeg sistema socijalne i psihološke podrške za djecu i mlade u riziku.

Ova edukacija nadovezuje se na prethodnu radionicu iz januara 2025. godine i temelji se na savremenim praksama razvijenim u Republici Hrvatskoj, uz poseban fokus na njihovu prilagodbu lokalnom kontekstu. Kroz interaktivne sesije, učesnici su unaprijedili znanja i vještine u oblastima izgradnje zdravih odnosa, lične i profesionalne odgovornosti, međusektorske saradnje, prevencije nasilja i očuvanja mentalnog zdravlja djece i mladih.

Program je vodila Željka Čolović-Rodik iz hrvatske Udruge „Društvo za psihološku pomoć“, koja je istakla kako je edukacija protekla u izrazito konstruktivnom i profesionalnom ozračju. „Ovakve aktivnosti ne samo da doprinose razvoju stručnih kompetencija, već i jačaju kapacitete zajednice da adekvatno odgovori na potrebe djece i mladih u riziku“, naglasila je Čolović-Rodik.

Posebno treba istaknuti ključnu ulogu Ministarstva obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i športa Srednjobosanskog kantona, koje je prepoznalo značaj ove inicijative i pružilo snažnu podršku njenoj realizaciji. Zahvaljujući otvorenosti i posvećenosti Ministarstva, omogućeno je uključivanje velikog broja nastavnika i stručnjaka iz obrazovnog sektora, čime se direktno doprinosi kvalitetnijem i inkluzivnijem obrazovnom okruženju za sve učenike.

Edukacija je realizovana u okviru projekta „Unapređenje sustava socijalne potpore djeci i mladima u riziku na području Županije Središnja Bosna“, koji provodi Institut za populaciju i razvoj, uz financijsku podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske, i u partnerstvu s Udrugom „Društvo za psihološku pomoć“ iz Zagreba.

Stečena znanja i iskustva doprinijet će daljoj profesionalizaciji rada sa djecom i mladima, osnažiti međusektorsku saradnju te dugoročno unaprijediti kvalitet i sigurnost okruženja u kojem djeca rastu, uče i razvijaju se.