Izazovi sa kojima se susreće savremeni čovjek iziskuje potrebu jačanja svijesti kod naših sugrađana

„Zdravlje mladih predstavlja temelj za održivi razvoj društva. Promocija zdravih životnih stilova među mladima donosi dalekosežne pozitivne efekte, ne samo na njihovo fizičko i mentalno zdravlje, već i na širu zajednicu. Mladi su stub društva, nosioci promjena i kreatori budućnosti. Stoga je od suštinskog značaja ulagati u njihovo zdravlje i promovirati zdrave životne stilove“, kazao je lider programske oblasti Zdravlje i zdravi životni stilovi Instituta za populaciju i razvoj Feđa Mehmedović nakon održane obuke za profesore/ice tjelesnog i zdravstvenog odgoja iz 14 srednjih škola općine Centar Sarajevo. Obuka se sastojala od nekoliko modula i to: fizičke aktivnosti u centru paženje, pravilna ishrana u centru, psihoaktivne supstance u centru, nasilje u centru prevencije, reproduktivno zdravlje u centru i mentalno zdravlje u centru promocije i zaštite.

Prema njegovim riječima nakon obuke, nastavnici su stekli dodatne kompetencije važne za primjenu novorazvijenog programa edukacije u svakodnevnom radu s mladima. Edukacije u fokus stavljaju važnosti redovne fizičke aktivnosti, uravnotežene ishrane, reproduktivnog zdravlja, prevencije nasilja i održavanja mentalnog zdravlja koje mogu donijeti dugoročne koristi, smanjujući rizik od hroničnih bolesti poput dijabetesa, srčanih oboljenja i poremećaja mentalnog zdravlja.

Prema riječima Mirze Pašića iz JU Centra za sport i rekreaciju i edukatora iz oblasti fizičke aktivnosti i zdrave prehrane edukacija je bila od izuzetne koristi kako za nastavnike, tako i za stručno osoblje škola.

„Izazovi sa kojima se susreće savremeni čovjek, rast prehrambene industrije, i prateći rast hroničnih nezaraznih oboljenja, nedostatak kretanja odnosno dominantni sedentarni način života iziskuje potrebu jačanja svijesti kod naših sugrađana. Obzirom da se temelj hroničnih nezaraznih bolesti postavlja unutar porodice, naslanja na navike djece u školama važno je osnažiti nastavnike i stručno osoblje škola da ovakve teme otvaraju i prenose našim najmlađim. Svjedoci smo da su mladi ljudi izloženi uticaju društvenih mreža gdje se plasiraju različite vrste informacija, dezinformacija i trend proizvoda poput energetskih napitaka, različitih dijeta, isprobavanju različitih proizvoda koje se nameću kao apsolutni trend bez da znaju stvarni uticaj na vlastiti organizam. Sa te strane projekat IPD je u korak sa vremenom i potrebom. Pokretanje ovakvih programa je za svaku pohvalu, a njihovo proširivanje i dalje promovisanje bilo bi jako korisno”.

„Kako to stoji i u naslovu trening nudi višedimenzionalni pristup promociji zdravlja i zdravih životnih stilova. Relevantne, “svježe” naučno provjerene informacije iz različitih domena daju cjelovitu sliku pristupu problemu i ukazuju na značaj multisektorske saradnje. Posebno je značajno insistirati na dugoročnim planovima i  evaluaciji provođenja programa. Umrežavanje učesnika i razmjena iskustava je također uvijek dobar i koristan dio treninga“ kazala je Aida Džaferović, stručni saradnik- psiholog iz JU Druga gimanzija.

„Predavanje je slikovito i jako korisno. Može se koristiti za dalji rad u svakodnevnom životu. Svi predavači su izložili svoje module u najboljem smislu. Sve teme su jako zanimljive i poučne, motivirajuće. Primjenjive su na djecu koja su predškolski uzrast i obuhvata cjeloživotno učenje. Ovakve programe je potrebno sistemski provoditi“, zaključio je jedan od učesnika.

Obuka za nastavnike održana je u okviru projekta „ZDRAVLJE U CENTRU – Unapređenje zdravih stilova života mladih općine Centar Sarajevo“. Institut za populaciju i razvoj projekt realizira u saradnji sa JU „Centar za sport i rekreaciju“, a u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), koji finansira @eubih, a implementira @UNDPBiH.