Korak 12: Podizanje svijesti
Podizanje svijesti o problemu nasilja osnovni je korak koji vodi ka njegovom suzbijanju. Informisanjem zajednice o vrstama nasilja, njegovim uzrocima i posljedicama možemo potaknuti promjenu stavova i ponašanja. Dijeljenjem činjenica, statistika, ličnih priča i edukativnih sadržaja, kako na društvenim mrežama, tako i kroz medije, radionice ili lokalne inicijative, doprinosimo razumijevanju problema i potičemo ljude na djelovanje.
Širenje svijesti o prevenciji nasilja uključuje razgovor o temama koje su često tabu, poput rodno zasnovanog nasilja, nasilja među mladima, cyberbullyinga ili zanemarivanja starijih. Kada javnost postane svjesna rasprostranjenosti ovih problema i načina da ih prepozna i spriječi, mijenja se kolektivni stav prema nasilju, što doprinosi stvaranju sigurnijeg i empatičnijeg društva.
Šta svako od nas može učiniti u svojoj ulozi?
- Roditelji: Roditelji mogu razgovarati s djecom o važnosti nenasilnog ponašanja, prepoznavanju nasilja i prijavljivanju neprihvatljivih situacija. Također, mogu učestvovati u roditeljskim vijećima i inicijativama koje promovišu edukaciju o prevenciji nasilja.
- Prijatelji: Prijatelji mogu podijeliti edukativne sadržaje na društvenim mrežama, razgovarati o temama nasilja u neformalnim situacijama i ohrabriti ljude iz svoje okoline da se uključe u inicijative koje promovišu sigurnost i jednakost.
- Vršnjaci: Mladi mogu kroz školske projekte, vršnjačku edukaciju i kreativne aktivnosti (plakate, izložbe, performanse) širenjem poruka o nenasilju inspirisati svoje vršnjake da promijene svoje stavove i ponašanja.
- Pedagozi: Pedagozi mogu organizovati radionice, predavanja i okrugle stolove na temu prevencije nasilja, uključujući sve učesnike u obrazovnom procesu – učenike, nastavnike i roditelje.
- Nastavnici: Nastavnici i nastavnice mogu uvrstiti teme o nasilju u redovnu nastavu, posebno u predmete poput društva, etike ili građanskog obrazovanja. Njihova uloga je ključna u podizanju svijesti o važnosti nenasilja među mladima.
- Predstavnici medija: Mediji imaju ogromnu moć u oblikovanju javne percepcije. Novinari mogu istraživati i izvještavati o problemima nasilja na odgovoran način, bez senzacionalizma, te pružati prostor za edukativne i inspirativne priče koje podstiču promjene.
- Direktori škola: Školski rukovodioci mogu osigurati da prevencija nasilja postane dio strategije škole, pružajući resurse za edukaciju učenika i osoblja te organizujući događaje koji podstiču nenasilje.
- Aktivisti: Aktivisti mogu organizovati kampanje i projekte koji podižu svijest o nasilju na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou. Njihova upornost i kreativnost često su katalizatori za promjene u društvu.
Svako od nas može biti glas promjene. Bilo da dijelimo informaciju, podučavamo druge, razgovaramo s porodicom ili inspiriramo zajednicu, naše aktivnosti doprinose stvaranju svijeta u kojem se nasilje ne toleriše i gdje svi članovi društva osjećaju podršku i sigurnost.
Kampanja “16 Ja” ima za cilj da istakne konkretne korake koje svako od nas može poduzeti kako bi spriječio nasilje i promovirao nenasilje.
Tokom 16 dana aktivizma, javnost ćemo upoznati sa 16 jednostavnih, ali moćnih akcija koje pojedinci mogu poduzeti da zaštite sebe i druge, te doprinesu stvaranju sigurnog i pravednog okruženja za sve.
Institut za populaciju i razvoj Kampanju sprovodi u okviru projekta Future4Youth, finansiranog od strane BAWAG-a, ADH i MES fondacije koji realizuje CARE International Balkans.
#16DanaAktivizma#BMK#16Days#NoFear