4. Budi aktivni svjedok i zaustavi nasilje
U situacijama nasilja uvijek postoje tri osnovne uloge: žrtva, nasilnik i svjedoci. Iako se pažnja često fokusira na žrtvu i nasilnika, uloga svjedoka može biti presudna u zaustavljanju nasilja i pružanju podrške žrtvi. Svjedoci mogu biti pasivni ili aktivni. Pasivni svjedoci posmatraju nasilje, ali ne poduzimaju ništa, što može implicitno podržati nasilnika i ostaviti žrtvu u izolaciji. Aktivni svjedoci, s druge strane, prepoznaju svoju odgovornost i djeluju kako bi pomogli žrtvi i spriječili nasilje. Međutim, aktivni svjedoci mogu djelovati na dva načina: mogu ohrabriti nasilje (smijehom, odobravanjem ili ignorisanjem) ili ga zaustaviti intervencijom ili prijavljivanjem.
Zašto je uloga svjedoka ključna?
Uloga svjedoka je od suštinskog značaja jer svjedoci često imaju priliku prepoznati i zaustaviti nasilje prije nego što eskalira. Njihova reakcija može biti presudna u udaljavanju žrtve iz nasilne situacije i pružanju emocionalne podrške. Aktivni svjedoci koji se suprotstave nasilniku šalju jasnu poruku da nasilje nije prihvatljivo, dok istovremeno ohrabruju žrtvu i druge svjedoke da se uključe. U mnogim slučajevima, upravo svjedoci imaju mogućnost da prijave nasilje, pozovu pomoć i djeluju brzo, čime postaju najvažniji resurs u prevenciji i zaustavljanju nasilja.
Kako biti aktivni svjedok koji zaustavlja nasilje?
- Intervencija: Ako je sigurno, direktno se obratite nasilniku i jasno recite da njegovo ponašanje nije prihvatljivo. Na primjer: “Prestani, ovo nije u redu.”
- Podrška žrtvi: Približite se žrtvi, pokažite joj da nije sama i pokušajte je udaljiti od nasilne situacije. Jednostavne riječi poput: “Hajde sa mnom” ili “Trebaš li pomoć?” mogu učiniti veliku promjenu.
- Prijavljivanje: Ako procijenite da je situacija opasna, odmah obavijestite nadležne službe, poput policije, ili stručnu službu škole.
- Podizanje svijesti: Aktivni svjedoci mogu biti i oni koji educiraju sebe i druge o nasilju, rade na prevenciji kroz kampanje ili pružaju informacije o tome kako pomoći.
Zašto je reakcija svjedoka presudna?
Svjedoci često imaju povoljniju poziciju da djeluju jer nisu direktno ugroženi kao žrtve i mogu brže mobilisati podršku. Njihova intervencija može prekinuti ciklus nasilja i stvoriti sigurno okruženje za žrtvu. U mnogim slučajevima, nasilnici se oslanjaju na šutnju okoline kako bi nastavili s nasiljem. Aktivni svjedoci razbijaju taj krug šutnje, šaljući snažnu poruku da zajednica ne toleriše nasilje.
Svjedoci kao ključni resurs u prevenciji nasilja
Svjedoci su najvažniji resurs u izgradnji društva koje ima nultu toleranciju prema nasilju. Njihova hrabrost i odlučnost u trenutku kada se nasilje događa može spasiti živote, ohrabriti žrtve da potraže pomoć i poslati jasnu poruku da je nasilje neprihvatljivo. Prepoznajte svoju ulogu, jer svaki pojedinac ima moć da djeluje i doprinese sigurnijem i pravednijem društvu.
Šta svako od nas može učiniti da bude aktivni svjedok i zaustavi nasilje?
Biti aktivni svjedok znači prepoznati nasilje, reagovati i pomoći u zaustavljanju nasilnih situacija. Bez obzira na ulogu koju imamo u zajednici, svi možemo preuzeti odgovornost i djelovati na načine koji su sigurni, efikasni i podržavaju žrtvu. Evo kako to možemo učiniti u različitim ulogama:
- Učenik: Ako svjedočiš nasilju među vršnjacima, možeš pozvati nastavnika ili pedagoga da interveniše, prići žrtvi i podržati je, te jasno pokazati da nasilno ponašanje nije prihvatljivo.
- Prijatelj: Prijatelji mogu razgovarati sa žrtvom, ponuditi emocionalnu podršku, te je ohrabriti i pomoći joj da prijavi nasilje. Jasno i odlučno se suprotstavi nasilniku, ako je to sigurno, i pokaži da nećeš tolerisati nasilje.
- Komšija: Ako čuješ ili vidiš nasilje u svojoj blizini, možeš obavijestiti policiju ili nadležne službe. Diskretno podrži žrtvu i ponudi joj pomoć, poput sigurne komunikacije ili pružanja skloništa u hitnim situacijama.
- Rodica: Porodična podrška može biti od presudnog značaja. Razgovaraj sa žrtvom, uvjeri je da nije sama i ohrabri je da potraži pomoć. Pomozi joj da pronađe resurse ili sigurne opcije za udaljavanje od nasilnika.
- Tetak: Kao stariji član porodice, možeš iskoristiti svoj autoritet da ukažeš na štetnost nasilja, razgovaraš sa svim uključenim stranama i omogućiš podršku žrtvi, uvijek vodeći računa o njenoj sigurnosti.
- Prolaznik: Ako na ulici primijetiš nasilje, možeš diskretno pozvati policiju ili pokušati odvratiti pažnju nasilnika, na primjer pitanjem poput: “Izvinite, treba li vam pomoć?” Pokušaj skrenuti pažnju na sigurniji način i udaljiti žrtvu ako je moguće.
- Konobar: U restoranu ili kafiću, ako primijetiš nasilnu situaciju, možeš prići žrtvi i diskretno je pitati da li joj je potrebna pomoć. Pozovi obezbjeđenje ili policiju ako procijeniš da je situacija opasna.
- Prodavač: Ako u trgovini svjedočiš nasilju, možeš pozvati nadležne, poput obezbjeđenja ili policije, i pokušati smiriti situaciju dok pomoć ne stigne. Pokaži solidarnost prema žrtvi i osiguraš joj siguran prostor u kojem može potražiti podršku.
Zašto je ovo važno?
Svako od nas ima mogućnost i odgovornost da bude aktivni svjedok koji djeluje kako bi zaustavio nasilje. Udaljavanje žrtve iz nasilne situacije, ohrabrivanje prijave nasilja i pružanje podrške mijenjaju živote pojedinaca, ali i jačaju društvo u cjelini. Važno je da, u okviru svoje uloge, pokažemo solidarnost i odgovornost, jer svaki pojedinac koji reaguje čini korak ka zajednici bez nasilja.
Kampanja “16 Ja” ima za cilj da istakne konkretne korake koje svako od nas može poduzeti kako bi spriječio nasilje i promovirao nenasilje.
Tokom 16 dana aktivizma, javnost ćemo upoznati sa 16 jednostavnih, ali moćnih akcija koje pojedinci mogu poduzeti da zaštite sebe i druge, te doprinesu stvaranju sigurnog i pravednog okruženja za sve.
Institut za populaciju i razvoj Kampanju sprovodi u okviru projekta Future4Youth, finansiranog od strane BAWAG-a, ADH i MES fondacije koji realizuje CARE International Balkans.
#16DanaAktivizma#BMK#16Days#NoFear