2. Govorite protiv nasilja
Javno isticanje neslaganja s nasiljem šalje snažnu poruku i doprinosi razbijanju kulture šutnje koja često omogućava da nasilje traje. Kada govorimo protiv nasilja, mi ne samo da podržavamo žrtve i činimo da se osjećaju manje usamljeno, već i pokazujemo društvu da je nasilje neprihvatljivo. Ovo uključuje suprotstavljanje uvredama, prijetnjama i mizoginim komentarima u svakodnevnom životu – bilo na društvenim mrežama, u školi, u radnom okruženju, među prijateljima, u porodici ili u zajednici.
Govoriti protiv nasilja znači jasno i glasno isticati ključne poruke: žrtva nikada nije kriva za nasilje kojem je izložena, ne postoji opravdanje za bilo koju formu nasilja, a počinitelji su jedini odgovorni i moraju snositi posljedice svojih postupaka.
Šta možemo uraditi?
Kao učenici, možemo razgovarati s vršnjacima o nenasilju, prepoznati i prijaviti nasilje u školama te učiti o vrijednostima ravnopravnosti i poštovanja. Nastavnici i pedagozi imaju važnu ulogu u edukaciji djece i mladih, organiziranju radionica i predavanja o prevenciji nasilja te promoviranju zdravih odnosa među učenicima.
Roditelji, posebno očevi, mogu biti ključni uzori kroz nenasilno ponašanje i aktivno učenje djece o poštovanju, komunikaciji i empatiji. U medijima, novinari i urednici mogu koristiti svoju platformu za promovisanje priča o prevenciji nasilja, razbijanje rodnih stereotipa i isticanje važnosti nulte tolerancije prema nasilju. Zdravstveni radnici mogu edukovati pacijente o resursima za pomoć žrtvama i promovisati zdravlje i sigurnost porodica. Svako u svojoj ulozi – bilo u školi, porodici, zajednici ili na radnom mjestu – može doprinijeti promjeni društvenih normi tako što će glasno osuditi nasilje i pružiti podršku žrtvama.
Djelujući zajedno, ali i kroz pojedinačne uloge, možemo stvoriti okruženje u kojem javni govor protiv nasilja postaje norma, a nenasilje temeljna vrijednost društva. Naša riječ i naš primjer mogu inspirisati druge da se pridruže u izgradnji sigurnijeg i pravednijeg svijeta.
Zato, govorite jasno i glasno protiv nasilja i znajte da u tome niste sami. Naš glas je jači od tišine onih koji šute i tako odobravaju nasilje!
Kampanja “16 Ja” ima za cilj da istakne konkretne korake koje svako od nas može poduzeti kako bi spriječio nasilje i promovirao nenasilje. Tokom 16 dana aktivizma, javnost ćemo upoznati sa 16 jednostavnih, ali moćnih akcija koje pojedinci mogu poduzeti da zaštite sebe i druge, te doprinesu stvaranju sigurnog i pravednog okruženja za sve.
Institut za populaciju i razvoj Kampanju sprovodi u okviru projekta Future4Youth, finansiranog od strane BAWAG-a, ADH i MES fondacije koji realizuje CARE International Balkans.
#16DanaAktivizma#BMK#16Days#NoFear